2014. március 19., szerda

Agyalás: Nők hagyományőrzőként




Már a címmel is megkavarom a kedélyeket. Gondolom. Mármint azok számára, akiknek újdonságot jelent a nők megjelenése a katonai hagyományőrzésben, vagy akiket az zavar, hogy ennek témának kell lennie. Szerintem azonban van némi értelme jobban átfutni a témát. Több szemszögből is. Mivel nekem csak a sajátom van, ezért főleg a hölgyeket kérem, szóljanak hozzá!

Mint már itt is írtam, a hagyományőrzők szeretnek elit, különleges egységeket bemutatni, a „híres”, vagy éppen „hírhedt” alakulatok katonáinak bőrébe bújni. Ezek azonban történelmi sajátosságok okán alapvetően szinte kivétel nélkül férfiakból álló alakulatok, így felmerül a kérdés: mi marad a hölgyeknek?

Előre jelzem, ez is teljesen a saját, szubjektív véleményem, amivel lehet, és KELL is vitázni! Az viszont biztos, hogy egy-egy csapatban általában kevesebb a női tag, mint a férfi. Ennek okait is szeretném kibontani, az első második kérdéssel, mielőtt az elsőre próbálnék választ találni: mi veszi rá a lányokat, hogy egyenruhát öltsenek?

Egy jelentős hányada a női hagyományőrzőknek a családjuk férfi tagján keresztül kerül kapcsolatba a hagyományőrzéssel. Így sokan olyan egyenruhát öltenek, ami „passzol” a férj, barát, apa gyűjteményéhez, csak éppen női kiadásban.
Ilyenkor szerintem a hagyományőrzésbe nem csak és feltétlenül a közös érdeklődés viszi bele a hölgyeket, hanem az együtt eltöltött szabadidő formájaként élik meg azt. Tovább megyek: sok esetben éppen a férfi hagyományőrző az ilyenkor, aki unszolja a lányokat, hogy „dobjanak össze” egy gyűjteményt ők is. 

Egy másik, nem elhanyagolható hányad esetében viszont ugyanúgy alakul ki az érdeklődés, mint bárhol máshol, a lányok-asszonyok elmennek egy rendezvényre, tallóznak az interneten, találkoznak egy szimpatikus csapattal, vagy ötlettel, és saját „szakállra” belevágnak a hagyományőrzésbe egyéni érdeklődés alapján.

Ezek a szempontok egyébként férfi társaiknál általában hasonlóan alakulnak, bár ahogy eddig megéltem, a fő motívum a „családi vállalkozás” beindítása helyett a cimborákkal együtt töltött szabadidő, egyfajta tematikus „kan-nap” szokott lenni, és ismerek olyanokat is, akiknek kifejezetten megterhelő lenne az, ha a párjuk is megjelenne egy-egy rendezvényen egyenruhában mert akkor már „máshogy kellene viselkedni”.

No de kanyarodjunk vissza az első kérdéshez: mit mutathatnak be a női hagyományőrzők?
Nyilván adja magát a válasz: a múltban is éltek nők, őket! 

Rengetegen így is oldják meg, a saját „nemi szerepükben” maradnak meg a rendezvények során, markotányoslányt, szovjet mesterlövésznőt, ápolónőt, és még ki tudja hányféle katonai és civil összeállítást, a nők ezerféle arcát mutatják meg. 

Katt a linkre a forrásért!
Ez egy nagyon fontos és áldásos szerep, főleg egy alapvetően férfiak által dominált hobbiban, hiszen ellenpontként megmutatkozik az is, hogy a másik nem milyen szerepet vállalt magára a hátországban, vagy éppen a frontvonalban. Nem mellesleg a legnagyobb feltűnést a sok zöld, szürke, barna, terepmintás egyenruha között egy-egy hófehér nővérruha kelti. 
 
A legnagyobb öröm természetesen itt is az, ha a hölgyek (és itt nagyon vulgáris leszek) nem biodíszletként, egyfajta mozgó ruhafogasként működnek, hanem ismerik a korabeli női szerepeket, a felszerelésük, ruházatuk darabjait, az általuk bemutatott korszak, vagy összeállítás háttér-információit, egyszóval beleteszik mindazt, amitől a hagyományőrzés több lesz, mint egy hétvégi beöltözős móka. Az ő esetükben azonban (megint csak a saját tapasztalatom alapján) a férfi társak hajlamosak elnézőbbek lenni az ilyen hiányosságok miatt, én még nem láttam olyan csapatvezetőt, aki egy női tagjával ugyanolyan alaposan összeveszett volna egy-egy szabálytalan egyenruhán, mint a férfiakkal. Valahogy a férfiak megilletődnek, amikor ott van velük egy egyenruhás nő is.


Mindkét végletre (a nagyon tájékozott, és a jóformán teljesen értetlen) női hagyományőrzőre is láttam már emlékezetes példákat, de az igazságosság kedvéért meg kell jegyeznem, hogy ez abszolút nem nemi hovatartozás kérdése, férfinak-nőnek egyformán sikerülhet bemutatni mindkét felállást. A különbség abban van, ahogyan erre a csapattársak reagálnak.

Tehát adottak azok a nők, akik a „csatatéren” is nők maradnak. Ám mi van akkor, ha nem így döntenek? Jobbára, legyünk őszinték, egy hadijátékon nem sok szerep marad az ápolónőknek, különféle hagyományos női szerepeknek. Egyszerűen nincs akkora "csatatér", ahol jól be lehetne mutatni egy ilyen összetett képet.

Ugyanez igaz a statikus kiállításokra, bár egy jó tábori kórházat nehezen tudok elképzelni nővérek nélkül. Mindemellett alapvetően a katonai hagyományőrző rendezvények nagy többsége inkább a csataterekre, mint a hátországra koncentrál (jah kérem, a „show” a lövészárkokban folyt…!) így tényleg kényszerhelyzetben vannak azok a női hagyományőrzők, akik mégis szeretnének megmutatkozni valamilyen formában. Ilyenkor öltöznek fiúnak. Bizony. Nem vagyunk pszichológiai blog, magam is csak érintőlegesen foglalkoztam ezzel, de mégis érdekes megállni egy pillanatra azon a gondolaton, hogy nők miért döntenek úgy, hogy „nemet váltanak” egy hétvégére? Egyáltalán tényleg ezt csinálják? 

Első sorban azért, hogy ugyanazokat a lehetőségeket élvezzék, amiket egy férfi hagyományőrző: lövöldözhessenek egymásra vaklőszerrel, rohamozhassanak, részt vehessenek a hadijátékokban anélkül, hogy nagyon kilógnának a csataképből.
A „harcoló nő” megjelenítésére XX. századi viszonylatban a legjobb megoldás vitathatatlanul a szovjet oldal erősítése, ahol a női önkéntesek az eső vonaltól a hátországig mindenhol megtalálhatóak voltak, ám nyilván nem mehet minden „harcolni” vágyó hagyományőrző nő szovjet mesterlövésznek…


A legjobb lenne erről női hagyományőrzőket kérdezni, de eddig az a tapasztalatom, hogy azok a nők, akik női mivoltukat elrejtik egy „fiús” szerep kedvéért a hagyományőrzésben, valójában ugyanúgy megélik a nőiségüket, csak éppen férfinak öltöznek. Nyilván ma már könnyebb az átjárás, de gondoljunk bele a helyzetbe fordítva… ugye?



A női jegyek elrejtésének egyébként számos (tévedtem, számtalan) módja létezik, aminek tényleg csak az adott egyenruha lehetőségei szabnak határt. Ő itt például egy lányzó, abszolút férfi ruhában:


Én személy szerint ebben a „mimikri-életmódban” egyetlen veszélyt látok: Alapvetően mindenkinek szíve joga, hogy olyan szerepben jelenjen meg egy hadijátékon, ahogy neki kényelmes, és amivel mások élményét nem rombolja (nagyon kellemetlen lehet, teszem azt egy keleti front csatában angolszász hagyományőrzőkkel szembetalálkozni…). Viszont van egy olyan határ, amikortól görcsös önigazolásba csaphat át a dolog, és olyan parázs viták alakulnak ki, mint a „női önkéntesek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alatt”. Aminek az a vége, hogy női honvédnek, sőt huszárnak öltöznek fel lányok úgy, hogy közben kijelentik: hiteles ez a kép, hiszen a Kőszívű Ember Fiaiban is… ilyenkor az ember fia (és lánya is) csak vakarhatja a fejét, hogy a koedukált katonai egység tulajdonképpen akkor nem is modernkori találmány? Hiszen tíz villámló szemű huszárlánnyal szemben kell megvédenie az embernek a történelmi igazságokat… a kép illusztráció:

 
A megoldás szerintem a következő (és most leszek megdobálva): minden körülmények között ragaszkodni kell a történelmi hűséghez. Én is szívesen hajlítanám magam felé a történelem kerekét, mondván: „volt szemüveges ejtőernyős a Magyar Néphadseregben és a Magyar Honvédségben”. Volt, láttam is fotót róla, de nem ez volt a tipikus. Így ezt kell továbbadnom. 

Ahogy egy barátom szokta mondani „igyekezzünk inkább a tipikusat, a szabályosat megjeleníteni, ne a kivételeket!” Éppen ezért ahányszor csak lehet, elmondom, hogy bár minden eredeti, és szabályos rajtam, a szemüvegem (ami nélkül meg nem látok ugye) NEM AZ! Majd ha a szememet megműtik, akkor teljesen jó lesz a kép. 

Ha mégis úgy dönt a hölgy, hogy férfiszerepbe bújik, akkor készüljön fel arra, hogy nagyon nehéz pillanatai is lesznek, és nagyon kreatívan kell elrejtenie a saját nőiségét ahhoz, hogy beleférjen a képbe. Mint írtam, erre rengeteg lehetőség adódik! Bátorításul egy férfi szerepben hagyományt őrző nőismerősöm véleménye: "Ha a fiúk nem elég tökösek, hogy megcsinálják, a lányoknak kell!"

Egy szónak is száza vége, a katonai hagyományőrző nők olyan bajtársak, akiknek nem csak a mai kihívásokkal, de a múlt előítéleteivel is meg kell küzdeniük, hogy megtalálják a számukra ideális szerepet a katonai hagyományőrző közösségben, ahol vitathatatlanul helyük van. Ehhez néha kilépnek a saját bőrükből is, ami legalábbis szerintem igen nemes tett, egy jó ügyért!

Ha női hagyományőrző ügyben más a véleményetek, esetleg tapasztalatotok, ne habozzatok megosztani a többiekkel!

2014. március 18., kedd

Néphadsereg Mélységi Felderítő fotósorozat



Üdv Néktek Cimborák!

Ismét rászabadultam a hátsó kertre, kezemben öcsém nyakával, öcsém kezében pedig egy fényképezőgéppel. Ez egyetlen dolgot jelenthet: ismét egy fotósorozat következik, ezúttal az itt már bővebben is taglalt magyar mélységi felderítők egyenruhájában, amihez hagyományőrző vonalon több gyengéd szál is fűz, mint azt már említettem. A fényképek apropóját nem az egészégi állapotom javulása adta (valójában romlott) hanem talán az a tény, hogy elkezdtek bepofátlankodni a tavasz első félreérthetetlen napsugarai az ablakon, és ezek, szétment térd ide vagy oda, nem hagyják nyugodni az embert. Közrejátszott egy másik tényező is, amit majd idejekorán meg is osztok veletek, addig nyugodtan törjétek a fejeteket!


Nem olyan rengeteg képet varázsoltam (szerintem) élvezhetővé, így szeretnék átemelni néhány referenciafotót az MN-MH Ejtőernyős Felderítő Katonai Hagyományőrző Baráti Kör gyűjteményéből is, hogy lássátok, mi alapján állítottam össze a gyűjteményt így.

A mostani fényképek egyik nagy újdonsága a PBSz-1 hang-és fénytompító (pontosabban annak másolata), amit ügyesen rácsavartam a hatástalanított AMD-65/5 gépkarabélyom csövére. Itt jelezném az összes videojáték-készítőnek, hogy agyaljon el, mielőtt lemodellez egy az AK-ra pikk-pakk felpattanó hangtörpítőt, mert nekem alsó hangon is 25-30 másodperc volt rátekergetni a menetes csővégre az eszközt… 

Mindemellett nem vagyok fegyverügyben egy „geardo”, nekem ne legyen „okosgépkarabélyom”, legalábbis ne okosabb mint én, elég ha kávét tud főzni, és megírja a cikkeimet helyettem… komolyabbra fordítva, a PBSz-1 a legtöbb olyan extra, amit jó szívvel rápakolok a vasra, minden plusz csak zavarba hozna.


Maga a PBSz-1 ahogy azt már biztosan kitaláltátok egyaránt tompít hangot, és fényt is, méghozzá igen jó hatásfokkal, a katonai felhasználók azt mondják róla, hogy a rendszeresített, csökkentett lőportöltetű lőszerrel használva csak a zár csattogása hallatszik a fegyverből. Civil felhasználó (szabadlábon) nincs, így jobbnak látom elhinni. 

Az eszköz egyébként igen egyszerű, mintadarab alapján akár csapatszinten, támaszponton is legyártható, valójában egy menetes végű acélcső és egy cserélhető gumibetét kombinációja, aminek cseréjét 200 lövésenként megéri megejteni, mert az acélmagvas lövedékek gyorsan szétnyírják a gumi lamellákat. 

A PBSz-1-et természetesen a testvéri Szovjetunióban találták ki, a különlegesen csendes, többnyire igen rövidtávú, 50 méter alatti tűzharcok megvívására. Elröpköd a lövedék messzebbre is, de a találati pontosság igen nagy mértékben csökken. A szovjet felhasználók mellett a PBSz-1 (meg a többi variánsa) eljutott mindenhová, ahol a megboldogult Kalasnyikov demográfiai korrekciós rendszerét használják. Ő itt például magyar:

A képre kattintva látjátok a forrását is!
Ennyi előjáték után jöjjenek is a képek arról, hogyan nézett ki egy mélységi felderítő az 1980-as évek második felében!
Első körben így. Tulajdonképpen az 1987M ejtőernyős egyenruha- és felszereléscsalád tagjait hordja, olyan "régi motorosok" mellett, mint az 1965M ejtőernyős bakancs. Az ejtőernyős zsák fedőlapja alatt lezserül begyűrve lifeg az 1987M ejtőernyős téli kabát.

Aztán meg így. Az AMD-65-höz nem csak a "halk" lőszer, és a PBSz-1 kell, hogy csendes legyen, hanem egy különleges, precíziós irányzék, hiszen mint írtam, csak viszonylag közeli célokra tüzeltek vele... logikus.

Tud így is kinézni. Ilyenkor látszik igazán, milyen hanyag volt, és hogy leengedte a 87M ejtőernyős hátizsák szíjait ahelyett, hogy jó szorosra húzta volna... bizony, így fogja lobogtatni maga után miközben imperialista agresszorokat kerget. Viszont jól látszik az összecsukható deszantos gyalogsági ásó, ami így kéznél van! Emellett valaki szólt neki, hogy hajtogassa már kisebbre a téli gyakorlókabátot is, mert ha azt is elhagyja, fázni fog.

A mélységi felderítő nem csak türelmes, de körültekintő is. Most is éppen körültekint, egészen pontosan oldalra néz. Miután előre látóan felvette a téli kabátját is, hogy ne fázzon, és ne hagyja szanaszét az erdőben.

Így néz ki tehát egy magyar mélységi felderítő az én megfogalmazásomban, a képek szintjén. Most pedig szeretnék mutatni egy-két eredeti fényképet, amik aztán hol alátámasztják amit gondolok, hol meg teljesen ellene mennek az elképzeléseimnek. Bár most átgondolva úgy döntöttem, hogy inkább csak azokat mutatom meg, amiből kitűnik, igazam van, és így kell hordani ezt a felszerelést...

Néhány komolyabb gondolat az eredeti fényképekről: kisebb csoda, hogy a Baráti Körünk közel 200 eredeti fénykép felhasználására kapta meg az engedélyt azok tulajdonosaitól, egy olyan fegyvernem esetében, ahol alapállásban is "öt év kötél" járt mindenféle fényképezős magánakcióért, főleg a Hidegháború során. Részben emiatt is, a fényképeink többsége a '90-es évek elejéről datálódik, ám bitrokunkban vannak korábbi felvételek is, melyek alapján észrevehetőek az egyenruhák terén megnyilvánuló egyéni beszerzések, szabálytalan darabok, és ami még fontosabb egyfajta "divat" az adott korszak felderítő egyenruházati és felszerelési lehetőségeinek tükrében. A fényképeket ITT tudjátok megtekinteni.

Itt egy PBSz-1 hangtompító

Téli "séta" teljes menetfelszerelésben

Egy másik menetgyakorlat, 1997-ből. Itt már felbukkannak a kötött "kommandós" sapkák is.
No meg ott a 87M ejtőernyős téli gyakorlókabát is a hátizsákokban.

Összecsukható ejtőernyős gyalogsági ásó a hátizsákon

Teljes "díszben" hátulról.

Ha tetszett amit itt összehordtam, nyugodtan osszátok meg másokkal is! Hamarosan újra jelentkezem!

2014. március 5., szerda

Légoltalmi Liga fotósorozat

Általam előre nem látott okok miatt (a fenét nem láttam előre, hogy ide vezet a porckopás…) egészségügyi dögrováson vagyok itthon. Nyomom az ágyat, és ő is nyom engem… Ennek is megvan a maga bája, bár lassan kifogyok a megnézhető háborús filmekből (jelzésértékű, hogy ma már Kisváros-epizódokat fogyasztottam…) és a könyvespolcom minden lakóját kívülről ismerem lassan (a sarokban éldegélő pók viszont még mindig okoz meglepetést)… egy szó, mint száz, be vagyok zárva. 
Ma viszont bűnöztem egy kicsit…
 
Mint biztos emlékeztek rá, több ízben is (volt málnás, epres, csokis, meg vaníliás, a sztracsatellát meg nem tudom leírni nem szeretem) említettem szépen terebélyesedő, de nagyjából parlagon heverő II. világháborús Légoltalmi Liga-gyűjteményemet. Azért csak nagyjából kihasználatlan, mert az öncélú fotózáson kívül volt már rajtam legalább egy alkalommal kiállítóként is.
Na ez a mai, nem ilyen alkalom volt, ismét csak a magam örömére (és a kistestvéreim foglalkoztatására) ugrottam neki egy fotósorozatnak. No meg azért, mert a "kolompos marhákat", azaz a légoltalmi szolgálat méltatlanul elfelejtett hőseit alig egy maréknyi ember eleveníti fel, és sajnos ők is sokszor csak jobb híján, mintegy mellékesen, hiszen ez a brigád nem "elit", nem "Rambó", még csak fegyverük sincs, hovatovább nem is katonák. Mégis részesei és részei voltak a háborúnak, és számukra csak egy számított: az emberi élet, és a javak megóvása. Az ő szélmalomharcuk pedig ha irigylésre nem is, megemlékezésre mindenképp méltó.
A vérgőzös sminket a húgomnak, a képeken az utómunkát meg az öcsém szakmai útmutatásainak köszönhetitek.

Jöjjön tehát a Légoltalmi Liga (1937-1944) egészségügyi szolgálatos hordágyvivője. 100%-ig eredeti összeállításban. 

Ami a képeken lesz:
-Magyar 1935M Légó/B munkavédelmi sisak
-Olasz T-35 gázálarc tokkal, szűrővel
-M39 Krankenträger - német katonai hordágy
-Légoltalmi szolgálatos karszalag
-Egészségügyi szolgálat zománcjelvény
-Legénységi bőr derékszíj
-Légoltalmi igazolvány (képen nem látszik)
-Légoltalmi ABC (képen nem látszik)
-Velünk az Isten a légiveszélyben
-Óvóhely zománctábla
-Korabeli civil ruházat

Felkerül a karszalag


 "Velünk az Isten a légiveszélyben"


Kóbor cica, Tenki barátomnak ajánlom szeretettel!

 
 A megfáradt légós

 Menni kell tovább, gázálarcban is


"Madarak jönnek, madarak jönnek, halál-esőt permeteznek"